Bu Site Nasıl Yapıldı ?

1 dakika tahmini okuma süresi

Blog’umu beğendin değil mi ? Hatta konu hakkında biraz bilgi sahibiysen muhtemelen site kaynak kodlarını da inceledin. Biliyorum, çünkü benim de yaptığım şeylerden biri, bu siteyi nasıl yaptılar acaba diye kurcalamak.

Bu site hosting ihtiyacı olmadan, sadece GitHub üzerinden çalışıyor. Github’un projeler için github-pages isminde oluşturduğu otomatik sayfalar var. (Bir nevi projelerinizi tanıtmak için web sayfası oluşturabileceğiniz bir hosting hizmeti diyebiliriz.) Bu sistemi kullanarak, herhangi bir veritabanına ihtiyaç duymadan jekyll sistemi üzerinde çalışıyor.

jekyll Nedir ?

  • Ruby ile yazılmış, açık kaynak kodlu (MIT Lisans’ı ile) sabit içerikli site oluşturma yazılımı diye özetleyebiliriz.

Nasıl Çalışır ?

  • MarkDown (.md) formatında yazdığınız yazılarınızı otomatik olarak web sitesi sayfalarına dönüştürerek yayına alır.

Nasıl Kurulur ?

  • Localde Kurulum

Öncelikli olarak bilgisayarınızda ‘Ruby’ kurulumu yapılmış ve ‘Ruby gem’ in çalışıyor olması gerekiyor.

  • Ruby Kurulu değilse

  • Windows İçin

Bu ve Bu paketleri indirip kurmanız gerekiyor.

  • Linux için
sudo apt-get install ruby1.9.1-full
  • Kurulumu Kontrol Etmek İçin
ruby -v
gem -v

Kodlarının çıktılarında versiyon numarası alıyorsak Ruby sistemimizde çalışıyor demektir.

Terminal üzerinden (Windows için CMD Ekranı)

gem install jekyll

yazarak jekyll’i bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulum internet bağlantınıza bağlı olarak yaklaşık 30sn-1 dk arası sürüyor.

Bu işlem bittikten sonra

jekyll new siteadi

komutu ile jekyll ile yeni sitenizi oluşturabilirsiniz. Site oluşturma işlemi bittikten sonra

cd siteadi
jekyll serve

komutu ile sitenizin jekyll ile localhost üzerinde 4000 portunda çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer tüm işlemler sorunsuz ise http://localhost:4000 adresine girdiğinizde jekyll sitenize ulaşabilirsiniz.

  • GitHub Üzerinde Kurulum

GitHub kullanmayı bir miktar bildiğinizi, bazı terimler hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünerek devam ediyorum. Bilginiz yok ise ‘arasındaki’ kelimeleri araştırarak anlamlarını bulduktan sonra bu kısmı daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu adresteki temalardan bir tanesini GitHub hesabınıza ‘fork’layıp oluşan reponun ismini ‘siteadiniz.github.io’ olarak düzenleyerek kendi ‘github-pages’ sayfanızı yani blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Düzenlemek için bu oluşturduğunuz ‘repo’nuzu bilgisayarınıza klonladıktan sonra klasör içindeki ‘config.yml’ dosyasını herhangi bir text editör ile açıp düzenleyerek kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Düzenlemeleri kaydedip ‘commit’ edip ‘push’ ederek (nasıl bi cümle oldu ya) siteniz üzerinde çalıştığını görebilirsiniz.

Oluşturma kısmı bu kadar, kullandıkça ve yazı yazdıkça ben de öğrenmeye devam edeceğim. Bir sonraki yazıda MarkDown formatı ile yazı eklemekten bahsetmeyi düşünüyorum. Hoşcakalın.

Yorum yapın